10/2 důvodů proč vycestovat, když máte možnost

25. října 2015 v 21:15 | Cindy |  Světlejší části života
away, quote, and road image

Napadlo mě napsat 5 důvodů (víc nesesmolím) proč vycestovat- protože možná i já příští nebo ten další rok budu někde daleko. Minimálně v to doufám.

Původně jsem začala tenhle článek psát už v pondělí ráno, a jak vidíte, dopisuju ho v neděli večer. Celá já.

--

Narazila jsem ve svém prozatím krátkém životě na hodně lidí, kteří dostali možnost studijně nebo pracovně strávit např. rok v zahraničí a to téměř zadarmo. Ne všichni toho ovšem využili- z různých důvodů. Strach, nejistota, málo sebedůvěry, moc zařizování, obavy...a já to všechno chápu, protože si tím teď taky procházím. A strach je v pohodě- když se nebojíš, nejsi člověk.

Každopádně bych tu chtěla sepsat 5 důvodů, proč si myslím, že byste takových šancí měli využít, popadnout je za 'pačesy', jak se říká, protože tohle vycestování může obsahovat něco co vám nikdo nikdy nevezme a ani nedá- zkušenosti, samostatnost, větší sebedůvěra...zkrátka znáte to, takové to nacházení sama sebe.

Takže, tady máte těch 5 důvodů PROČ.

1. Změna

Neříkejte mi, že nežijete aspoň trochu ve stereotypu. Tím mým je vstanu v 7 ráno, jedu v 7:25 do školy, ve 14:35 ze školy, dělám úkoly, hraju na klavír atpd., popř. jdu ven, udělám si večeři, a jdu spát. A druhý den to samé zase pěkně dokola. A ta pořád stejná cesta na autobus je taky pěkně na hlavu.
A najednou by tu bylo nějaké místo, které absolutně neznáte, nevíte co dělat, kam jít. Já osobně to vidím tak, že bych se párkrát složila, děsila se toho...ale přivykla bych si. A navíc, změna je život.

2. Nikdo vás nezná

Mám tady 'doma' docela dost kamarádů a hlavně rodinu. A všichni o mě něco ví- spolužáci, učitelé, rodiče atd. Znají mě déle. Všimnou si, když se začnu chovat jinak.
Ale když jste na druhém konci planety, jakkoliv divně to zní, můžete být někým novým. Začít s čistým štítem. Nemusíte nikomu říkat, že doma jste tichá a poslušná dcera svých rodičů, ale ve skutečnosti chcete být úplně jiným člověkem.
Jak to jinak říct. Prostě se můžete změnit.

3. Srážka kultur

Miluju srážky kultur. Tím míním hlavně ty rozdíly. Samozřejmě nejsou vždycky úplně přijemné, ale snažím se to brát s nadhledem a zkoumat to. Taky vám dojde jak jsou všední věci vlastně zajímavé!
Tenhle týden jsem například strávila se skupinou 30 francouzů. Najednou vám přijde i obyčejné "Dobrou chuť" nové, když to slyšíte v krkolomném podání francouzsky sedící naproti vám, která vám při jídle vykládá o tom, jak je Francie skvělá, jak je na svůj národ hrdá, že řepa se řekne betterave a jakou mají támhle v tom městě dobrou pitnou vodu (nekecám, tohle se mi fakt stalo).

4. Nové možnosti

Kdo ví? Můžete třeba v Austrálii potkat svou osudovou lásku nebo objevit, že vás vlastně baví víc vyšívání místo programování počítačů a chcete to dělat jako práci až do konce života. Nejhorší věta, kterou jsem kdy napsala, fakt.
Nikdy nevíte, co se ve světě skrývá, dokud tomu prostě nedáte šanci a neprozkoumáte to líp! Stojí to nervy, taky peníze, a máte strach udělat ten první krok, ale panebože, ten krok vám může změnit život. Doslova.

5. Lidé

Lidi jsou zajímavá stvoření. Věřte mi, čím víc jich znám, tím méně o nich vlastně vím. Ale rozhodně je dobré mít přátele po celém světě, mít se kam vracet, mít na co vzpomínat, a hlavně mít se na koho obrátit v případě nouze nejvyšší. Já osobně si vždycky nadávám, že se s někým kdo bydlí na druhém konci světa vůbec bavím- protože pak odjede a nazdar, já z toho jsem ještě týden smutná. Ale za ten smutek to stojí.

Na závěr bych chtěla říct, že i když to je hrozně děsivé, obsahuje hodně papírování a vyřizování, je vycestování skvělá příležitost jak si změnit život, změnit hodnoty, tak trochu se najít sám v sobě a hlavně je to příležitost žít. A o tom to celý je. Jsme tu jenom nějakou dobu, tak toho využijme.

To by bylo pro dnešek všechno. Jsem unavená i z psaní těch pouhých 5 důvodů. Tak, třeba se vám to líbilo, napište mi, jestli taky někam budete cestovat a kam a jak a tak. Mám po dlouhý době dobrou náladu, tak vám třeba i odpovím!

Mějte se krásně,

Cindy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 27. října 2015 v 19:57 | Reagovat

Hezký článek :) Napadá mě hned milion důvodů, proč vycestovat :) Hlavně s těmi kulturami s tebou souhlasím - miluju, když se můžu naučit novou kulturu :) A čím vzdálenější je, tím lépe.

2 monika monika | Web | 27. října 2015 v 21:19 | Reagovat

Týjo, tak tenhle článek je fakt boží^^ Mám takový sen, že po střední někoho vezmu a pojedeme spolu tripovat :D Chci navštívit Indii, Finsko a Californii, což nejsou zrovna obvyklé nebo dostupné destinace, takže doufám, že se mi to podaří :D
A btw.: Tohle je můj nový blog (dřívější byl je suis une fleur :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama